Kaua võõrsil elanud Jaanika Floehr leiab, et kodus jõuad ja suudad enam

Mar

21

0

Kes Te olete?

Jaanika Floehr, pea sama kaua võõrsil, kui Eestis elanud, kaks kasulast ja üks pesamuna, lesk, Kölnis ja Bernis õigusteadust õppinud. Töötan siin kohaliku ettevõtte heaks ja kasutan kahjuks vähe eesti keelt.

Kes või mis on Teie jaoks “talent”?

“Talent” on minu môistmist mööda väga lai mõiste. Võiks öelda, et keegi väga eriliste võimetega. Mis aga on erilised võimed? Kas oskus inimest ära kuulata on eriline võime? Kas “talendil” peab eriline haridus olema, vôi piisab potentsiaalist? Sel kohal võiks veel kaua filosofeerida. 

Miks peaks Eestisse tagasi tulema?

Eestisse ei pea tagasi tulema, pole sundi. Kui aga juured tõmbavad ja elu vähegi lubab, on see õige tee, mis kodumaale viib. Oma kogemuse põhjal võin aga öelda, et Eesti kodanikuna välisriikides saab tugeva panuse anda, kui kodumaa kohta hea sõna öelda, Eestit maailmakaardil positiivses mõttes tutvustada, kui inimestele ses suures ilmas lihtsalt seletada, kes me oleme. Ausalt öelda, see on raskem ülesanne kui esialgu arvata võib. Teadmatus nende seas, kellega meid aastakümneid raudne eesriie lahutas, oli väga suur ja suur on ta ikka veel.

Mida on Eestil talentidele pakkuda?

Eestil on ikka seda pakkuda, et “iga mees on oma õnne sepp ja kes vähegi suudab ja vähegi püüab…”, ainult et siin on kodu ja jõuad ja suudad ehk rohkem.

Mida annab välismaa kogemus?

Välismaa kogemus annab avatumat silmaringi, võimet asju tervikuna näha, palju tolerantsust ja tonnide kaupa küpsust. Eriti aga seda, et kaob arvamus, et igal pool mujal on rohi rohelisem ja taevas sinisem. Taevast ei pakuta kandikul ei Eestis ega ka kuskil mujal.

Mida tähendab tagasitulnu Eesti ühiskonnale?

Tolerantne ja laienenud silmaringiga inimene annab igale ühiskonnale palju. Ehk annab tagasitulnu veel seda, et suudab kannatlikult seletada kriitilistele eestlastele, kes siin on võib-olla kibestunud ja aru ei saa, miks tagasi tullakse, et võõrsil pole rohi rohelisem jne ning näidata, kui palju tegelikult Eestil pakkuda on.

Lisa kommentaar

Saada